29 kwietnia 2012

Jak dbać o skórę w czasie ciąży?

Ciąża to okres szczególny w życiu każdej kobiety. Emocjom związanym z oczekiwaniem na nowego członka rodziny towarzyszy troska o odpowiednie żywienie i aktywny tryb życia. Jednak równie ważna jak dpowiednia długość snu i odpoczynku są kwestie dotyczące pielęgnacji ciała. Pamiętajmy, że brzuszek przyszłej mamy powiększa się dość szybko do sporych rozmiarów. Jego pielęgnacja powinna być zatem odpowiednia, tak by po ciąży cieszyć się jędrną i elastyczną skórą. Wskazane jest sięganie po kosmetyki opracowane specjalnie z myślą o kobietach w ciąży. Takie preparaty na pewno nie zawierają składników szkodliwych dla płodu.

Rozstępy

W okresie ciąży w wyniku jej rozciągnięcia dochodzi do utraty sprężystości i uszkodzenia tkanki łącznej, czego wynikiem mogą być rozstępy. Tym niebezpieczeństwem zagrożona jest przede wszystkim skóra brzucha, nie mniej istotne są okolice bioder, pośladków, ud czy biustu. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli doszło do znacznego przyrostu wagi u ciężarnej.

Rozstępy zagrażają nie tylko kobietom w ciąży. Moga dotknąć każdego, kobietę lub mężczyznę, zawsze wtedy gdy skóra z jakichś powodów straci elastyczność i jest jednocześnie poddawana rozciąganiu. Najczęstszą przyczyną utraty elastyczności są zaniedbania dietetyczne – źle zbilansowana dieta, wyniszczenie organizmu (np. wskutek stosowania drakońskich diet).

Składniki

Oferty apteczno – sklepowe pełne są suplementów diety mających zapewnić kobietom w ciąży właściwą dawkę witamin i składników gwarantujących zdrowie i urodę w okresie ciąży. Pomimo zapewnień producentów o bezpieczeństwie stosowania tych preparatów, należy zachować ostrożność! ZAWSZE konsultujmy przyjmowanie tych specyfików z lekarzem. Witaminy oraz wszelkie specyfiki działające „od wewnątrz” mogą być szkodliwe dla płodu, nie tylko przyjmowane w nadmiarze. W tym czasie warto „postawić” na naturalne prepatakty, zarówno w kwestii żywienia jak i kosmetyków.



Suplementy doskonale zastąpi odpowiednia dieta - bogata w zdrowe tłuszcze tj. ryby, oliwę z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, pestki dyni czy słonecznik. Nie należy również zapominać o nawadnianiu organizmu przez regularne picie niegazowanej wody mineralnej, małymi porcjami przez cały dzień.

Bezpieczne kosmetyki to zdecydowanie kosmetyki natuaralne z certyfikatem eco. Nie zawierają substancji budzących niepokój, spokojnie mogą być więc stosowane przez przyszłe mamy. Wszystkie surowce, z których skomponowany jest taki kosmetyk mają pochodzenie roślinne bądż mineralne.

Idealny kosmetyk do walki z rozstępami to taki, który pomoże poprawia sprężystość, uelastycznia, wzmacnia i regeneruje.

Oto niektóre składniki, jakie powinien zawierać, aby spełnić należycie to zadanie:

- olej z dzikiej róży: pomaga rozjaśnić już powstałe rozstępy oraz zmniejszyć,
- olej słonecznikowy: awiera kwas Omega 6, woski, karoteny, witaminę E: ma działanie wygładzające skórę,
- lanolina roślinna: ma właściwości nawilżające, natłuszczające, zatrzymujące wodę w naskórku,
- gliceryna roślinna: osłania skórę, łagodzi podrażnienia, skutecznie nawilża nadmiernie przesuszoną skórę,
- naturalna witamina E: działa przeciwzapalnie.

Stosowanie kosmetyków nawilżających, nawet dwa razy dziennie, daje gwarancję prawidłowego nawilżenia skóry, które jest w tym okresie najważniejsze. Z Zapobiega ono charakterystycznemu w okresie ciąży, przesuszeniu skóry oraz pobudza krążenie, a co za tym idzie - wydalanie toksyn i dotlenienie komórek. Naprzemienne kąpiele pod prysznicem, masowanie ciała szczotką i podszczypywanie skóry pomagają zachować elastycznoiś tkanek i bardzo poprawiają ukrwienie. Codzienne smarowanie skóry kremem czy balsamem (kolistymi ruchami) zapewni skórze prawidłowe nawilżenie i elastyczność. Stosując kremy naturalne ze znakiem eco mamy nie tylko pewność, że nie zawierają one szkodliwych substancji mogących przeniknąć do łożyska, ale i chronimy się przed alergiami i podrażnieniami, które często dokuczają paniom w odmiennym stanie.

Źródło zdjęcia: http://www.uroda.fit.pl/uroda_na_co_dzien/piekna_skora_w_ciazy_8211;_to_mozliwe,266,1,0.html

Zobacz też:Balsam do ciała zapobiegający rozstępom i uelastyczniający skórę mamy w ciąży
[ ... ]

Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?

Naturalnie kręcone włosy to marzenie wielu pań. Tym, którym natura poskąpiła kręconych kosmyków naprzeciw wychodzi zabieg trwalej ondulacji. Zabieg jest nieodwracalny więc dobrze go przemyśleć, zwłaszcza że możliwości otrzymania krótkotrwałego skrętu jest wiele (należy tu wspomnieć choćby o lokówce lub papilotach ).

Jeśli jednak jesteśmy pewne/pewni, że to zabieg dla nas warto poszukać dobrego salonu, który zapewni nam profesjonalną obsługę. Uwaga! Nie warto próbować samodzielnie wykonywać trwałej, gdyż wymaga on fachowej wiedzy i doświadczenia. Skutek pozornych oszczędności może być odwrotny od zamierzonego, ponadto możemy poważnie oparzyć skórę głowy! Popularna "trwała" ma swoje wady, ale jest jednocześnie najtrwalszym i najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie burzy loków.


Skutkiem trwalej ondulacji są mocno przesuszone włosy ze skłonnością do rozdwajania się na końcach, dlatego warto po takim zabiegu regularnie je podcinać.Zaletą trwałej jest przede wszystkim odmieniony, oryginalny wygląd (poziom skrętu dopieramy indywidualnie stosowanie do naszych oczekiwań), a także puszyste i pełne objętości włosy (oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji).

Sam zabieg jest stosunkowo nieskomplikowany, lecz czasochłonny. Dzieli się na kilka etapów:

Etap pierwszy – na włosach równomiernie rozprowadza się preparat do trwałej ondulacji (o odczynie zasadowym lub kwaśnym, w zależności od pożądanego efektu), następnie trzeba zwilżyć kosmyki i nawinąć na odpowiedniej grubości wałki, końce zabezpieczając płatkami z papieru.
Pod wpływem preparatu wiązania w strukturze włosów ulegają zerwaniu, a kształt włosa nadawany jest przy pomocy wałków. Skręt włosa uzyskuje się po upływie około 20 do 40 minut.

Etap drugi – płukanie włosów, na tym etapie przerywa reakcję chemiczną, ten etap zajmuje około dziesięciu minut.Płyn ondulacyjny powinno się spłukiwać letnią wodą.

Etap trzeci – utrwalanie skrętu włosa poprzez napuszczenie włosów środkiem utrwalającym, zabieg zajmuje około 15 minut.

Etap czwarty – zdjęcie wałków, umycie włosów szamponem (delikatnym), włosy można wzmocnić odpowiednią odżywką.

Kwaśna trwała przebiega w bardzo podobny sposób, od zwykłej zasadowej różni się jedynie składnikami preparatu ondulacyjnego, który jest nieco słabszy, dzięki czemu mniej niszczy włosy, ale daje słabszy skręt. Jednakże według wielu ekspertów, składniki preparatu do kwaśnej trwałej mogą być szkodliwe dla zdrowia. W lepszych salonach fryzjerskich możemy spotkać się także z trwałą laserową oraz termiczną. Od zwykłej trwałej te sposoby różni znacznie krótszy czas zabiegu, przez co włosy poddane krótszemu działaniu preparatu są mniej zniszczone. Są to jednak zabiegi bardziej kosztowne, choć niewątpliwie skuteczne.

Natomiast tzw. ziołowa trwała nadaje fryzurze lekki naturalnie wyglądający skręt, ale jednocześnie jest stosunkowo krótkotrwała.

Po wykonaniu trwałej niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Fryzura wymaga nawilżenia, a więc musimy zaopatrzyć się w delikatne szampony do włosów przesuszonych, maseczki i odżywki nawilżające oraz preparaty przeznaczone specjalnie do włosów po trwałej ondulacji. Pamiętać należy także o regularnych wizytach u fryzjera oraz podstawowych zasadach postępowania z kręconymi włosami.

Źródło zdjęcia: http://www.moda.net.pl/obrazki/2010/08/trwa%C5%82a.jpg

Zobacz też:
Salony fryzjerskie
Uroda i wygląd, ogłoszenia ślubne i weselne
Domowe sposoby na piękne i zdrowe włosy
[ ... ]

Na czym polega zabieg dermabrazji? W jakim celu się go stosuje?

Zabieg dermabrazji polega na "ścieraniu" skóry. Usuwa się w ten sposób np. blizny potrądzikowe, przebarwienia, zmarszczki czy tatuaże. Najczęściej dermabrazję wykonuje się ze względu na blizny oraz zmarszczki wokół ust jako samodzielny zabieg, może jednak być połączona z innymi zabiegami. Dermabrazja nie jest koniecznością u wszystkich pacjentów z wyżej wymienionymi problemami. Zwykle wykonuje się ten zabieg w celu usunięcia dziur powstałych na skórze np. po ospie lub aby zredukować przebarwienia, plamy lub blizny, ale może on być stosowany na wybraną partię ciała.

Nie każdy może poddać się dermabrazji. Jeżeli skóra jest wrażliwa, tzn. trudno goi się po oparzeniach, nawet niewielkie rany powodują duże blizny, dermabrazja nie jest wskazana. Środek którego używa się podczas wspomnianego wyżej ścierania złuszcza warstwy skóry, w celu odsłonięcia warstwy leżącą głębiej. Jeśli skóra goi się źle, rezultaty dermabrazji mogą być odwrotne od zamierzonych.

Jeżeli przed zabiegiem występuje infekcja (np. opryszczka), lekarz musi wyrazić zgodę na zabieg. Istotne jest, aby przed poddaniem się dermabrazji ją zaleczyć. W przeciwnym wypadku podczas okresu gojenia po dermabrazji, infekcja może rozprzestrzenić się na całą twarz i doprowadzić do powstania trwałych blizn.



Przeciwwskazania do zabiegu:

-"aktywny" trądzik,
- "aktywny" trądzik sączący,
-zaburzenia systemu odpornościowego,
- problemy z pigmentacją skóry,
- opryszczka,
- brodawki,
- cukrzyca.

Środki ostrożności przed zabiegiem:

Bezwzględnie trzeba poinformować lekarza jakie leki bądź witaminy się przyjmuje (dotyczy to każdego zabiegu, nie tylko dermabrazji). Jest to bardzo istotne. Należy rozważyć rzucenie palenia, gdyż znacznie opóźnia ono proces gojenia.

Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym lub lekkiej narkozie. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno przyjmować niektórych leków, m.in. produkty zawierające aspirynę, środki pobudzające, serotoninę, itp. Przed zabiegiem pacjent musi poddać się badaniom krwi.

Dermabrazja trwa zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin, w zależności od wielkości powierzchni. Gdy już znajdziesz się na stole operacyjnym, zaaplikowane zostanie znieczulenie.Dermabrazja rozpoczyna się od ręcznego złuszczania skóry za pomocą drobnoziarnistego papieru chirurgicznego lub też złuszczania mechanicznego za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę. Ma ona bezpośredni kontakt ze skórą, jej diamentowa powierzchnia ściera skórę. Podczas jego trwania lekarz usuwa skórę równomiernie do tej samej warstwy na całej powierzchni. Niektóre blizny znikają już po pierwszym zabiegu, inne jednak będą wymagały dodatkowych zabiegów.Po zakończonym zabiegu lekarz nałoży na twarz cienką warstwę substancji antybakteryjnej. Niektórzy lekarze stosują specjalną syntetyczną warstwę skóry dla ochrony odsłoniętych tkanek podczas procesu gojenia.

Po zabiegu należy prowadzić spokojny tryb życia i przez około 14 dni, podczas leżenia układać głowę wyżej np. na dwóch poduszkach. Przez pierwsze 3 dni twarz może wyglądać na spuchniętą. W miarę upływu czasu opuchlizna ustąpi. Podobnie będzie w przypadku sińców. Opuchlizna i posiniaczenie są typowymi skutkami zabiegów tzw. inwazyjnych, może je częściowo zmiejszyć oklad z lodu. Podwyższona temperatura ciała może zaniepokoić i oznaczać zapalenie. Czas gojenia zależy od głębokości dermabrazji. Jeżeli zabieg nie był powierzchowny należy się liczyć z tym, że gojenie będzie przebiegało od 1 do 2 tygodni. Skóra będzie wyglądała jak po oparzeniu słonecznym.

Po zabiegu konieczne jest używanie kremu z filtrem ponieważ skóra jest bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni UVA/UVB. Należy dlatego całkowicie zrezygnować z opalania. Nie wolno używać produktów z kwasami AHA, witaminą A i środkami złuszczającymi, aż do momentu, gdy lekarz stwierdzi, że jest to bezpieczne. W okresie gojenia, który może potrwać nawet kilka miesięcy, skóra jest bardzo wrażliwa.

Ryzyko powikłań dotyczy głównie:

- reakcji alergicznej na znieczulenie,
- nierównomierne usunięcie naskórka,
- tendencji do bliznowacenia,
- infekcji,
- pęcherzy,
- przebarwień.

Źródło zdjęcia: http://www.cosmeticsgroup.pl/reviderm1.aspx

Zobacz też:
Zabiegi kosmetyczne na twarz
Uroda i wygląd, ogłoszenia ślubne i weselne
Domowe sposoby na przebarwienia skóry. Metody zwalczenia przebarwień twarzy
[ ... ]

Co daje prześwietlenie włosa?

Włos prawdę "powie".

Skład chemiczny włosów dokładnie prześwietla zdrowie, dzieje się tak bo włosy zawierają „próbkę" wszystkich składników występujących w naszym organizmie. Warto pamiętać, że stan włosa odzwierciedla stan całego organizmu.

Stężenie ważnych dla zdrowia pierwiastków określa często rokowanie naszego zdrowia oraz pozwala ustalić przyczynę poważnych dolegliwości.Stężenie to można oznaczyć badając krew jednak wynik nie oddaje precyzyjnie tych wartości. Dlaczego? Ponieważ wahania mogą wiązać się np. z dietą którą obecnie stosujemy lub z aktywnością fizyczną. Włosy natomiast odzwierciedlają średnią wartość wchłanianych do krwi substancji z kilku ostatnich miesięcy. Kumulują niezbędne dla zdrowia pierwiastki i "uśredniają" wynik. Wchłaniają i zatrzymują na stałe: magnez, cynk, żelazo, mangan, miedź, selen, ale też substancje toksyczne; ołów, kadm, rtęć. Przedział czasu kilku miesięcy pozwala na rzetelną diagnozą medyczną skutków niedoboru lub nadmiaru.

Tkanka włosa doskonale obrazuje "zjadane" minerały. Tkanka włosa zbudowana jest bowiem z białka zawierającego dużo cysteiny, a ona ułatwia wchłanianie przez organizm pierwiastków tzw. grup przejściowych: (żelaza, miedzi, magnezu, cynku, manganu, selenu). Dzięki temu stężenie najważniejszych pierwiastków śladowych we włosach jest około kilkunastokrotnie wyższe niż ich stężenie we krwi i moczu.



Na podstawie takich pomiarów można ocenić - czy nasza aktywność jest poprawna i dlaczego np. mamy zaburzenia procesów fizjologicznych. Procesy życiowe są bowiem ściśle związane ze stężeniem poszczególnych pierwiastków w organizmie (oraz proporcji w jakich występują).

Niektóre choroby wynikają z braku lub nadmiaru pierwiastków. Osoby, które mają zaburzone ich wchłanianie lub po prostu źle się odżywiają cierpią na: zaburzenia gastryczne, hormonalne, otyłość, łuszczycę czy długotrwale zaparcia.

Analiza pierwiastkowa włosów pozwala ujawnić jakich mikroelementów nam brakuje. To bardzo precyzyjna metoda diagnostyczna określa przyczynę zaburzenia. Pozwala określić poziom niedoboru, cechuje ją niezwykle wysoka czułość. Oparta jest tzw. absorpcyjnej spektometrii atomowej (ASA), spektometrii z zastosowaniem plazmy sprzężonej indukcyjne (ICAP), czy też na metodzie aktywacji neutronowej (NAA). Metody te pozwalają na wykrycie we włosach ponad 30 pierwiastków śladowych oraz na ich dokładny ilościowy pomiar.

Włosy są doskonałym miernikiem stanu naszego zdrowia i oczywiście ozdobą, dlatego zawsze należy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji oraz o używaniu kosmetyków, które uchronią nasze włosy przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Zimą na nadmierne wysuszenie włosów mogą wpływać zmiany temperatur w pomieszczeniach, w których przebywamy oraz częstsze suszenie suszarką. Pamiętać należy, że każde działanie ciepłem na włosy przy zabiegach służących ich układaniu może spowodować ich łamliwość, jeśli nie poprzedzimy tych zabiegów odpowiednią pielęgnacją. Codzienne prostowanie włosów czy kręcenie ich może bowiem powodować znaczne ich osłabienie. Każdy, kto chce zadbać o właściwą pielęgnację włosów powinien również zwrócić uwagę na to, że włosy niszczy na przykład zbyt częsta i nieprawidłowa ich koloryzacja. Jeśli po takim zabiegu nie zadbamy o to, aby włosy prawidłowo odżywić, musimy liczyć się z tym, że nie osiągniemy efektów, których się spodziewaliśmy, a nasze włosy nie będą miały blasku.

Zobacz też:
Modelowanie włosów
Domowe sposoby na piękne i zdrowe włosy
Uroda i wygląd, ogłoszenia ślubne i weselne
[ ... ]
 

©2012 Uroda - blog - dbaj o urodzie | by TNB Autorem artykułu kwietnia 2012 jest właściciel bloga dbaj o urodę. Kopiowanie zabronione.