28 października 2012

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty ortodontyczne są coraz popularniejsze i chętnie stosowane. Redukują wady zgryzu, dostępne są w różnej postaci. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Po pierwsze - walkę o piękne i proste zęby możemy rozpocząć tylko jeżeli mamy zęby zdrowe (wyleczone). Pierwsze kroki warto więc skierować do stomatologa na "przegląd" naszego uzębienia. Zabiegi w gabinecie ortodontycznym dają nie tylko korzyści estetyczne lecz przede wszystkim zdrowotne. Nieprawidłowy zgryz może poważnie zaszkodzić zdrowiu (problemy gastryczne, choroby przyzębia i dziąseł, chroniczne bóle głowy, problemy z samoakceptacją).

Jakie aparaty są najpowszechniejsze? Podstawowym i jedynym kryterium jest ich zastosowanie - możemy wyróżnić aparaty ruchome i stałe.

Aparaty ortodontyczne ruchome są stosowane najczęściej przez dzieci. Taki aparat zbudowany jest z płytek akrylowych połączonych specjalnym drutem (rodzaj połączenia zależy od zdiagnozowanej wady).

Po aparaty stałe sięgają dorośli i młodzież, najczęściej gdy istnieje do tego poważne przesłanki czyli wady zgryzu. Składają się one z zamków, tzw. ligatur (podtrzymujących metalowe elementy) i łuków. Mocuje się je specjalnie do tego przeznaczonym klejem. Nosi się je przez cały okres leczenia, wymieniając tylko niektóre elementy podczas wizyt. Samo założenie jest bezbolesne, natomiast na co dzień daje się odczuć pewien rodzaj dyskomfortu. Najważniejszą częścią aparatu stałego są zamki. Wykonywane są z różnych materiałów i dostępne w różnorodnych wersjach kolorystycznych. Najpowszechniejsze są aparaty z zamkami metalowymi. Cechują się one trwałością i dobrym dopasowaniem do szkliwa zębów, są też łatwe do usunięcia po zakończeniu leczenia. Używa się również zamków antyalergicznych (bez niklu). Zamki ceramiczne natomiast są prawie niewidoczne (dobierane są do odcienia zębów, co powoduje, że prawie ich nie widać), przeznaczone są do korygowania mniejszych wad w uzębieniu. Aparat z zamkami metalowymi jest z reguły bardziej wytrzymały i stosuje się go do poważniejszych wad lub gdy konieczny jest zabieg chirurgiczny. Dostępne są także aparaty ortodontyczne z zamkami kryształowym, co powoduje, że same zamki są praktycznie niedostrzegalne, widać jedynie łuki mocujące i inne dodatkowe elementy.  

Aparat stały lingwalny bywa też określany aparatem językowym, to prawie zupełnie niewidoczny sposób wyrównywania krzywizn zębów. Aparatem lingwalnym można wydatnie skrócić czas leczenia ortodontycznego ponieważ siły działające na zęby znajdują się blisko (wewnętrzna strona zębów) co powoduje, że zdecydowanie szybciej się one przemieszczają. Poza tym stosuje się do tego dużo cieńsze łuki, więc pacjent prawie wcale nie odczuwa bólu i ucisku podczas leczenia.


Początkowo zamki podrażniają śluzówkę jamy ustnej, ale ta dolegliwość mija najczęściej po kilku dniach. Ponadto w trakcie noszenia aparatu stałego może wystąpić ból zębów (określane często jako ucisk). W początkowym etapie nie powinno się spożywać produktów twardych, które mógłby uszkodzić mechanizm. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego szczególnie starannie należy dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć komplikacji i stanów zapalnych.

Źródło zdjęcia: m.poradnikzdrowie.pl

Zobacz też:
Domowe sposoby na białe zęby
Gabinety stomatologiczne
Czym zajmuje się ortodonta?
[ ... ]

27 października 2012

Na czym polega refleksoterapeutyczny masaż stóp?

Masaż niewątpliwie zawsze przynosi ulgę, jednak tzw. masażu reflektorycznego nie można pomylić z klasycznym masażem czy nawet zwykłym masażem stóp. To ściśle określona technika uciskania określonych punktów stopy odpowiadających określonym częściom ludzkiego ciała. Powinni go przeprowadzać jedynie dobrze wykwalifikowani specjaliści (refleksoterapeuci).


Każdy człowiek posiada w swoim organizmie strefy reflektoryczne - odpowiedniki części ciała w różnych jego miejscach. Są one jednak najłatwiej "wykrywalne" na stopach. Reflesoterapeuci wierzą, że stymulowanie tychże receptorów przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Tego typu masaż m.in  minimalizuje napięcia, reguluje pracę układu nerwowego, wspomaga walkę z bezsenność, pozytywnie wpływa na pracę nerek i wątroby, stany depresyjne, migreny i nerwobóle. Zastosowanie masażu może dać korzystne efekty, ale są też przeciwwskazania do stosowania.  

Nie można stosować masażu, gdy występuje:
  • Ciąża wysokiego ryzyka
  • Przed jak i po przeszczepach narządów
  • Chłoniak
  • W stanach pooperacyjnych
  • Zakrzepica żył głębokich
  • Rany i urazy w obrębie stopy
  • Zmiany skórne  

Można stosować, ale należy zachować ostrożność:
  • Żylaki, zakrzepica żył (także w trakcie leczenia)
  • Początki ciaży
  • Cukrzyca 
  • Hemofilia
  • Dna moczanowa
  • Inne ograniczenia w stosowaniu refleksoterapii związane są z wrażliwością na ucisk i ból.


Rozmieszczenie receptorów na stopach

W masażu stóp wykorzystywane są głównie ruchy tj. – głaskanie, rozcieranie oraz ugniatanie.
Poprzez głaskanie usuwany jest złuszczony naskórek, wydzieliny z gruczołów (potowych, łojowych), ułatwiony jest też przepływ krwi. W trakcie masażu stóp tą techniką znikają obrzęki oraz siniaki. Taki masaż działa również uspokajająco. Rozcieranie skóry stóp stosusje się przy stanach zapalnych, sprawia ono, że "przemieszczają" się produkty przemiany materii (ta technika jest wskazana przy różnorodnych bliznach i zrostach). Masaż poprzez ugniatanie powoduje szybsze przywrócenie stóp do sprawności po całym dniu intensywnego wysiłku.

Źródło zdjęcia: www.kobiecywizerunek.pl

Zobacz też:
Salony masażu
Uroda i wygląd - oferty ślubne
Słodka przyjemność dla ciała - masaż czekoladowy
[ ... ]

Czym zajmuje się ortodonta?

Najczęstszy problem z jakim styka się specjalista tej dziedziny stomatologii to wszelkiego rodzaju wady zgryzu u dzieci i dorosłych. Wady zgryzu najczęściej doprowadzają do nierównomiernego ścierania się powierzchni zębów, mogą powodować szereg poważnych problemów zdrowotnych, począwszy od dolegliwości gastrycznych a skończywszy nawet na zniekształceniach rysów twarzy. O czym warto pamiętać? Przed leczeniem u ortodonty musimy zadbać o zdrowie jamy ustnej, i to zarówno zębów jak i dziąseł.

Śnieżnobiałe zęby to nie tylko symbol zdrowia, to wręcz powód do dumy. Wszyscy zapewne chcielibyśmy żeby nasz uśmiech prezentował białe, równo ułożone zęby. Ten cel pomaga spełnić lekarz ortodonta. Szeroki wachlarz leczenia pozwala nie tylko zadbać o wady zgryzu lecz nawet zmienić kształt zębów. To rozwiązanie zwłaszcza dla osób z uszkodzonymi oraz nierównymi zębami, u których zredukowanie długości lub wypełnienie ubytków jest koniecznością.


Szlifowanie
Usługa polega na modyfikacji długości lub kształtu zęba poprzez zeszlifowanie. Uzyskuje się pożądany kształt zębów kształt poprzez skorygowanie wady. Najczęściej do tego celu stosuje się wiertla diamentowe.

Uzupełnianie ubytków
Zabieg ma ukryć wszelkie wady "mechaniczne" i naturalne na powierzchni szkliwa, w tym celu na ząb nakłada się warstwę specjalnego preparatu. Następnie wygładza się powierzchnię a tzw. lampa polimeryzacyjna utwardza substancję wcześniej nałożoną. Ostatni etap to wypolerowanie zęba.

Czym są licówki? Licówki są wykonane z porcelany, są dobrym rozwiązaniem dla osób z przebarwieniami i diastemą (przerwą między zębami). przy zastosowaniu licówek nie trzeba usuwać dużej ilości tkanki właściwej zęba. Zeszlifowywuje się jedynie jej cienką warstwę szkliwa i pobiera "wycisk" dzięki któremu tworzy się idealnie dopasowany element.

Źródło zdjęcia: www.w-spodnicy.ofeminin.pl

Zobacz też:
Gabinety stomatologiczne, ortodoncja
Ogłoszenia ślubne i weselne - uroda
Maseczki z błota. Czy warto brudzić się dla urody?
Domowe sposoby na białe zęby
[ ... ]
 

©2012 Uroda - blog - dbaj o urodzie | by TNB Autorem artykułu października 2012 jest właściciel bloga dbaj o urodę. Kopiowanie zabronione.