2 lipca 2013

Jak powstaje mydło? Jak zrobić niepowtarzalne mydło?

Zawdzięczamy je Fenicjanom i choć rynek kosmetyczny oferuje nam bardzo szeroki wybór produktów myjących, to mydło znamy przecież wszyscy.

Mydła są cenione już od starożytności i od tego czasu używa się ich jako środki myjące oraz piorące. Zmoczone w wodzie zmieniają się z twardej bryły w delikatną emulsję. Na czym jednak polega cały "sukces" czyszczący tych specyfików? Tzw. micele cząsteczek mydła obecne w wodzie przy zetknięciu z nierozpuszczalnymi w wodzie (głównie tłustymi) zanieczyszczeniami wnikają w ich strukturę i "rozpuszczają je" poprzez wciągnięcie cząsteczek tłuszczu do wnętrza swoich miceli (podobnie ten "proces" wygląda w sposobie oczyszczana twarzy metodą OCM, o której można przeczytać więcej tutaj.)

Wybierając mydło w kostce warto zwracać uwagę na jego skład. Jakość mydła zależy oczywiście od substancji z których zostało zrobione. Najlepsze są oczywiście takie w którym podstawowym składnikiem są tłuszcze roślinne najwyższej jakości. Najczęściej substancją wyjściową jest dziś oliwa z oliwek lub olej palmowy. Takie tradycyjne powstają z wody, oliwy z oliwek (lub innego oleju) i sody kaustycznej oraz ługu (wodorotlenku sodowego lub potasowego), które przez wiele dni są podgrzewane w specjalnych kadziach. Następnie mieszaninę wlewa się do form, tnie i pakuje. Po miesiącu mydła są gotowe do użycia.

Historia mydła w skrócie:
Początki: Przez stulecia alkaliczne substancje potrzebne do wyrobu mydła uzyskiwano z różnego rodzaju popiołów i wysuszonych roślin (przykładem może być tu mydło kastylijskie wyrabiane z popiołów o nazwie solanka). 

Wiek XII: Pojawia się podstawowy proces wyrobu mydła, polega na gotowaniu oleju i tłuszczu (pochodzenia zwierzęcego) w roztworze alkalicznym (tzw. zmydlanie). W owych czasach mydło uzyskiwano najczęściej z łoju, czyli przetopionego tłuszczu wołowego albo owczego. Pod koniec gotowania łoju dodawało się soli, dzięki czemu mydło twardniało. Dodawano do niego lawendę albo kminek, aby miało nieco przyjemniejszy zapach. Sporadycznie używano również oliwy z oliwek (była droższa). Niekiedy stosowano również tran.

Wiek XVIII:  Nicolas Leblanc (w 1790 roku) opracowuje metodę produkcji sody kalcynowanej z soli kuchennej. Z czasem uczonym udało się otrzymać z soli sodę kaustyczną, która okazała się kluczowym odkryciem dla branży mydlarskiej.

Wiek XIX: Wielka sławę zyskują mydła na bazie olejów roślinnych (m.in. owoców olejowca, oliwy z oliwek czy orzechów kokosowych).

Sposób na domowe mydełka glicerynowe

Wytwarzanie takich mydełek jest bardzo proste, gdyż gotową bazę glicerynową, czyli naturalne białe mydełko glicerynowe ze sklepu się barwi (choćby naturalnymi barwnikami tj. szafran, cynamon czy kurkuma), aromatyzuje (aromatami wg. uznania)  i wlewa do formy. Następnie trzeba odczekać kilka godzin (od 1 do 2), aby zastygło. Musimy pamiętać, że po rozpuszczeniu roztwór nie może się zagotować i bardzo szybko tężeje, więc trzeba się spieszyć z przelewaniem do foremek, a podczas podgrzewania ciągle mieszać. Możemy oczywiście dodać do nich jakiś dodatkowy składnik - wówczas mydełko będzie miało nierównomierną fakturę (np. możemy dodać rozdrobione ziarenka kawy, maku czy ususzone płatki róż).


fot. www.wizaz.pl

Zobacz też:
Masaż twarzy
Salony kosmetyczne i SPA
Ogłoszenia ślubne i weselne - makijaże ślubne
Słodka przyjemność dla ciała - masaż czekoladowy
Jak poradzić sobie z suchą skórą?
[ ... ]
 

©2012 Uroda - blog - dbaj o urodzie | by TNB Autorem artykułu lipca 2013 jest właściciel bloga dbaj o urodę. Kopiowanie zabronione.