1 marca 2013

Sposoby na proste plecy. Co robić, żeby się nie garbić?

Wady postawy i popularne "garbienie się" to coraz częstsze zjawisko, nie tylko wśród młodzieży. Powodów, dlaczego się garbimy jest bardzo wiele. Ten problem może być wynikiem powiększenia się tzw. kifozy piersiowej, czyli wygięcia się kręgosłupa w kierunku grzbietu. Może powstać w dzieciństwie i rozwijać się z czasem. Na pewno nie można tego lekceważyć gdyż nieleczona kifoza może spowodować problemy z poruszaniem się! Musimy pamiętać o tym, że wszelkie problemy i dyskomfort, bądź bóle z kręgosłupa ZAWSZE warto skonsultować z lekarzem specjalistą - prawidłowa postawa to gwarancja zdrowia na przyszłość. Co możemy zrobić na co dzień dla utrwalenia nawyku utrzymywania prostych pleców? Co możemy zrobić zapobiegawczo w trosce o nasz kręgosłup?

Nasz kręgosłup to 32 kręgi, ułożone jeden na drugim. Podzielone są na trzy odcinki: szyjny, piersiowy oraz lędźwiowy. Garbienie się dotyczy odcinka piersiowego. Do pochylonej postawy szybko się przyzwyczajamy, bo jest wygodna i nie wymaga od nas wysiłku. W konsekwencji jednak jedynie potęgując dyskomfort fizyczno-psychiczny w naszym organizmie. W postawie prawidłowej zarysowuje się głowa prosto osadzona na szyi, łopatki są ściągnięte, a brzuch lekko schowany.

  • Spanie
Materac do spania powinien być jednolity, bez nierówności i zapadnięć. Przyjmuje się, że przeciętnej klasy materac powinno się wymieniać co 7 lat (tyle czasu najczęściej obejmuje gwarancja zachowania odpowiedniego kształtu). Człowiek w ciągu nocy zmienia ułożenie ciało przeciętnie co 20 razy. Naszemu kręgosłupowi nie sprzyja spanie na brzuchu (powoduje bóle kręgosłupa szyjnego). Optymalna jest pozycja na plecach lub na boku. Po przebudzeniu się, przed wstaniem, wskazane jest przeciągnięcie się na łóżku, na przemian z napinaniem różnych partii mięśni, następnie powoli przyjmujemy pozycję siedzącą i dopiero później wstajemy.

  • Obciążenia
Jeżeli długotrwale wykonujemy pracę przy biurku, postarajmy się stale utrzymywać proste plecy. Co jakiś czas wstańmy, przejdźmy kilka kroków, rozciągnijmy mięśnie, jeśli to możliwe zrobmy kilka prostych ćwiczeń. Nie dopuszczajmy do nadwagi, która zwiększa obciążenie wywierane na stawy. Równoważmy obciążenie w domu, nosząc np. zakupy w dwóch rękach i raczej w plecaku niż torbach. Zamiast dźwigania ciężkich przedmiotów wybierajmy raczej pasy/wózki do przeciągania przedmiotów po podłożu. Prace stricte domowe tj. odkurzanie czy pranie wykonujmy w pozycji wyprostowanej. Unikajmy stresu, który też uszkadza nasz kręgosłup. Pomocne mogą okazać się w tym celu poniższe ćwiczenia.

  • Ćwiczenia
Garbienie się zdecydowanie nie dodaje uroku, zadbajmy więc o samoświadomość. Stańmy przed lustrem. Spójrzmy w odbicie. Plecy zaokrąglone, brzuch wypięty i... okazuje się, że jesteś dużo niższa/niższy! Stań prosto, unieś lekko głowę do góry, przybędzie Ci pewności.

I. Zacznij od oddychania, oddychaj głęboko - nabierz głęboko powietrza do płuc. Powtórz to kilka razy i pozwól klatce piersiowej i ramionom swobodnie podnosić się i opadać z każdym kolejnym oddechem. To pomoże Ci się lepiej zrelaksować i wspomoże Twoje mięśnie w prawidłowym funkcjonowaniu.

II. Wyprostuj ramiona. Jeśli siedzisz na krześle, to Twoje ramiona oraz górna część pleców muszą dotykać krzesła. Jeśli stoisz, twoje ramiona powinny być w pozycji, która uniemożliwia im pochylenie się do przodu.

III. Napnij i wciągnij mięśnie brzucha, pomogą Ci one utrzymać prawidłową postawę. Wciągnij brzuch tak, aby poczuć wsparcie mięśni.

IV. Twoje plecy wyginają się w sposób naturalny. Jedno wygięcie jest na górze pleców, drugie na dole, w okolicy bioder. Zawsze staraj się, aby biodra znajdowały się w tej samej linii co ramiona.

V. Ciągle kontroluj, czy utrzymujesz "proste plecy". Przyglądaj się swojemu odbiciu i sprawdzaj, czy nie ulegasz pokusie "zgarbienia".


  • Przyrządy
Obecnie dostępnych jest wiele jest wiele narzędzi pozwalających utrwalić prawidłowe nawyki dotyczące utrzymania prawidłowej postawy.  Są to np. krzesła, które pozwalają odpoczywać wrażliwej tylnej części szyi i ramion lub położonej niżej części pleców, gwarantując stabilne podparcie dla rąk. Popularny, szczególnie wśród najmłodszych jest tzw. pajączek. Ma on zainstalowany dźwiękowy sygnalizator złej postawy. Wzmacnia i utrwala zachowanie wyprostowanej postawy.

Każdy z nas chce uniknąć problemów i bóli kręgosłupa. Skuteczne sposoby na proste plecy jak widać nie są skomplikowane. Wszystko zależy od  nas samych, naszej silnej woli i motywacji. Prosty kręgosłup to efekt dobrych przyzwyczajeń. Należy o niego dbać niezależnie od wieku, płci i wykonywanych obowiązków.



fot.  http://www.nuga-best.lv

Zobacz też:
Salony masażu
Lifting piersi - gdzie go wykonać?
Jak powiększyć biust naturalnymi metodami?
Domowe sposoby na ból kręgosłupa
[ ... ]
 

©2012 Uroda - blog - dbaj o urodzie | by TNB Autorem artykułu marca 2013 jest właściciel bloga dbaj o urodę. Kopiowanie zabronione.