10 września 2013

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

Pot jest zupełnie naturalną i właściwą reakcja na nadmiernie wysoka temperaturę. Może być wynikiem działania wielu czynników - np. spożycia zbyt dużej ilości ostrych potraw, nadmiernego wysiłku czy przebywania w nadmiernie nagrzanym miejscu. Nadmierne pocenie to sytuacja w której pot powoduje dyskomfort, obniża samoocenę, a także utrudnia kontakty z otoczeniem.

Ludzie wydzielają od litra do nawet kilku litrów potu dziennie. Nadmierna jego ilość, to stan w którym mamy świadomość, że organizm go "nie potrzebuje", np. gdy siedzimy spokojnie przed telewizorem i mimo wszystko pocimy się intensywnie. Ciężko precyzyjnie określić i zdefiniować nadmierną potliwość - z prostej przyczyny: każdy organizm jest inny. W tym wypadku wystarczy więc nasze subiektywne "odczucie", zwykle okazuje się, że ma ono pokrycie w rzeczywistym stanie.






Z wyjątkiem okresu menopauzy u kobiet nie ma czegoś takiego jak okresy nadmiernej potliwości, np. zwiększającego się zapotrzebowania organizmu na produkcję potu wraz z wiekiem.  Najczęściej nadmierna potliwość dotyczy określonej części ciała, dłoni, stóp lub pach, rzadziej całej powierzchni ciała. Charakterystyczne dla tego problemu jest także wydzielanie potu w niesprzyjających warunkach, na przykład w zimie podczas mrozów.

Przyjmowane leki czy choroby maja wielki wplyw na ilość wydzielanego potu i mogą być z nimi powiązane, dltego zawsze w tej kwestii należy zasięgnąć opinii lekarza!

W przypadku nadmiernej potliwości bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny – codzienny prysznic, stosowanie antyperspirantów, depilacja (owłosienie sprzyja gromadzeniu się bakterii). Warto pamiętać także o:

1. Noszeniu lekkich i przewiewnych ubrań.
2. Ograniczeniu produktów spożywczych, po których się pocimy - tj. kawa, ostre przyprawy, gorące dania, czy nawet niektóre zioła (np. lipa).
4. Przebywaniu w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
5. Piciu szałwii, hamuje wydzielanie potu.
6. Stosowaniu antyperspirantów - zamykają one ujścia gruczołów potowych, trzeba dokładnie przeczytać jednak jak je aplikować, gdyż niektóre z nich, opacowan przez lekarzy specjalistów wymagają specjalnego stosowania, np. na noc, na umytą i wysuszoną skórę. Uwaga! Moga odbarwiać ubania.

Można też spróbować naturalnych metod –  o ile nasz problem nie jest bardzo nasilony. Najbardziej popularne są:

  • Kąpiel w naparze z kory dębowej (dwie łyżki zioła zalewamy litrem wrzątku, odstawiamy do wystudzenia, dodajemy do kąpieli)
  • Kąpiel w naparze z rumianku (3 łyżki kwiatów + wrzątek)
  • Gąbka z natki pietruszki, sałaty i szpinaku - zawiń w jedną warstwę gazy i taką gąbką natrzyj skórę pod pachami, stary ludowy przepis, który podobno odświeża.
  • Miętowy tonik: wymieszaj 2 szklanki czystej wódki, nieco gliceryny i świeżą bądź suszoną miętę. Odstaw na tydzień, przecedź, przelej do butelki. Tonik nakładaj na gąbkę do masowania ciała.
  • Puder z glinką: 25 g talku, 10 g proszku z białej glinki, kilka kropli olejku o dowolnym zapachu umieść w buteleczce i wymieszaj.
Zobacz też:
Domowe sposoby na nadmierne pocenie się. Naturalne metody zmniejszenia potliwości skóry - sprawdzone sposoby na wszystko
Salony kosmetyczne i SPA
Słodka przyjemność dla ciała - masaż czekoladowy
Jak poradzić sobie z suchą skórą?

fot.  polki.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

©2012 Uroda - blog - dbaj o urodzie | by TNB Autorem artykułu Jak sobie radzić z nadmierną potliwością? jest właściciel bloga dbaj o urodę. Kopiowanie zabronione.