30 maja 2012

Jak dbać o dredy? Podstawowe informacje

Jak powstają dredy? Dredy, a właściwie dredoloki (nazwa pochodzi z języka angielskiego: dreadlocks) to specyficznie wyglądająca fryzura powstaje ze sfilcowanych pęków włosów. Dziś dredy spotkać możemy wszędzie, a od kilku lat moda na nie przestała być identyfikowana jedynie z filozofią rastafarian (ruch religijny powstały w chrześcijańskich kręgach kulturowych na Jamajce w latach 30 XX wieku, źródło: wikipedia). Dziś dredy są wyrazem mody, buntu bądź przynależności do określonej subkultury.

Rastafarianie wierzyli iż dredom można przypisać pewnego rodzaju "moc". Wiarę tą opierali m.in na przekazach biblijnych, królowie Dawid, oraz Salomon nosili długie dredy, także biblijny Samson w kulturze rastafariańskiej zawdzięczał swoją nadludzką siłę długim dredom.

Współczesne dredoloki pojawiły się na Jamajce, wśród wyznawców ruchu rastafarian około roku 1950. Wpływ na to miało pojawienie się tam hinduskich emigrantów ( w latach 1845 – 1917). W wierzeniach tychże hinduskich emigrantów występuje wędrujący asceta, często mający dredy. Ponad to noszenie dredów dla rastafarian ma znaczenie symboliczne ponieważ są one symbolem nieustraszonego mesjasza (Lwa Judy) oraz znakiem „powrotu do natury” (w Starym Testamencie jest wzmianka o ścinaniu włosów i goleniu się).

Dredy z całą pewnością zwiększają objętość fryzury, dlatego często posiadacze cienkich, niezbyt bujnych włosów uważają, że dredy są rozwiązaniem dla nich. Można je rzeczywiście skręcić zarówno z włosów grubych i gęstych, jak i ze znacznie słabszych. Robi się to zwykle w salonach specjalizujących się w tego typu usługach. Włosy najpierw mocno tapiruje się grzebieniem a następnie skręca rękoma. Włosy oczywiście muszą być suche i czyste. Dredy zaraz po ich wykonaniu nie są zbite i mocno sfilcowane. To proces, który zachodzi w ciągu kilku miesięcy. bezpośrednio po ich zrobieniu nie można myć głowy przez około dwa tygodnie. Dopiero po upływie pół roku dredy stają się jednolite i nie można odróżnić w nich pojedynczych włosów.



Istnieją również inne metody wykonania dredów. Jest to np. filcowanie ostrą wełną warkoczyków lub szydełkowanie. To drugie polega na wciąganiu włosa do środka natapirowanego pasma za pomocą szydełka. Niektóre zakłady fryzjerskie oferują doczepianie dredów syntetycznych.

Koszt założenia dredów:
Cena za wykonanie dredów jest uzależniona od ich długości, grubości, gęstości włosów i ilości dredów, ważna jest również technika ich wykonania. Cena może sięgać nawet 1000 zł (zależy od maista oraz zakładu fryzjerskiego na który się ostatecznie zdecydujemy). Kolejnym minusem, oprócz ceny, jest czas trwania takiego zabiegu. Zakładanie dredów może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Jednak dredowanie można rozłożyć na kilka krótszych „zabiegów”. Pod uwagę trzeba też wziąć to że wlos przyrasta około 1 cm na miesiąc, co wiąże się z koniecznością wykonania poprawek fryzury.

Warto wiedzieć:

Mycie:
Jest ona o wiele bardziej czasochłonna niż w przypadku zwykłej fryzury. Bardzo dużo czasu zajmuje nawet tak prosta czynność jaką jest spłukanie szamponu z dredów. Może to trwać od pół do nawet dwóch godzin. Co prawda nie trzeba namydlać ich na całej długości przy każdym myciu, wystarczy tylko dobrze umyć skórę głowy.

Suszenie:
Ta czynność trwa co najmniej 1 -2 godziny. Nie wolno robić tego za pomocą suszarki, ponieważ wtedy włosy w dredach łamią się i kruszą. Wyglądają wówczas nieestetcznie, mogą z nich wystawać pojedyncze włoski.

Moczenie dredów:
Świeżo zrobionych dredów w ogóle nie powinno się moczyć, dlatego robienie ich na parę tygodni przed wakacjami lub wyjazdami jest raczej wykluczone. Fryzura typu dredy zmusza nas do ograniczenia do minimum korzystania z kąpieli w morzu czy jeziorze. Po pewnym czasie można się oczywiście kąpać, ale długie moczenie powoduje, że dredy tracą sporo na swojej zbitej strukturze. Po wyjściu z wody (basen jeziora, morze) trzeba je dokładnie wypłukać, by nie pozostały w nich żadne zanieczyszczenia.

Spanie:
Początkowo po zrobieniu dredów na pewno spanie nie będzie zbyt wygodne. Ponaciągana skóra głowy, twarde i splątane włosy dają się we znaki, ale to kwestia przyzwyczajenia. Kiedy myjemy włosy przed snem, musimy liczyć się z tym iż nie zdążą one dobrze wyschnąć i będziemy zmuszeni spać na mokrej poduszce.



Dredów niestety nie można rozplatać, więc gdy nam się znudzą jedynym wyjściem będzie ich obcięcie, należy więc wziąć to pod uwagę. Jeśli więc nie będziemy chcieli nosić fryzurki „na jeżyka” musimy nastawić się, że przechodzimy odrosty (w postaci niesfilcowanych włosów) przez co najmniej okres czterech miesięcy.

Zobacz też:
Dredy
Fryzury ślubne
Modne fryzury ślubne
[ ... ]

27 maja 2012

Dekoloryzacja włosów – na czym polega?

Dekoloryzacja to nic innego jak powrót do naturalnego koloru włosów. To częsty dylemat wielu kobiet. Dlaczego? Jest to zabieg, który narusza strukturę wlosa, czasem powodując jego oslabienie.Bardzo duże znaczenie przy dekoloryzacji mają następujące czynniki; jak długo farbowaliśmy włosy i przedewszystkim o ile tonów chcemy zmienić kolor. Te dwie informacje daja fryzjerowi informacje czy i w jakim stopniu struktura włosa jest bardzo naruszona. Zdecydowanie najtrudniej jest otrzymać blond z włosów, które przez dlugie lata farbowaliśmy na ciemny kolor.

O dekoloryzacji można mówić gdy chcemy dokonać radykalnych zmian w kolorstyce włosów. Często wystarczy jednak mniej inwazyjny zabieg – np. jasne (lub ciemne) pasemka, dodają one twarzy głębszego wyrazu, natomiast nie uszkadzają struktury włosa. Przed wykonaniem dekoloryzacji fryzjer musi ocenić stan włosów gdyż dekoloryzacji nie można zastosować na włosach, które były wcześniej poddane rozjaśnianiu, trwałemu prostowaniu włosów, dekoloryzacji czy trwałej ondulacji.
Najprostszą i najszybszą metodą chemicznego odbarwiania melaniny (barwnik włosa, nadaje kolor) która prowadzi do rozjaśnienia włosów jest zastosowanie czynników utleniających. Rozjaśnianie przeprowadza się przy używając silnych utleniaczy dobranych pod kątem skuteczności i łagodnego działania na skórę głowy. Najbardziej powszechna jest woda utleniona (w zależności od potrzeb 3% do 12%).



Proces utleniania melaniny jest bardzo złożony. Na jego przebieg ma wpływ wiele czynników takich jak : wyjściowy kolor włosów, stężenie utleniacza, temperatura i czas. Jeśli rozjaśniamy włosy z ciemnego koloru to proces rozjaśniania zawsze przebiega przez odcienie czerwieni, pomarańczy oraz intensywnej żółci. Na początku proces utleniania przebiega stosunkowo łatwo przechodząc od czerni lub ciemnego brązu, potem do stopniowo coraz jaśniejszych odcieni brązu. W następnej kolejnośći włosy są już nieco bardziej odporne na czynniki utleniające. Proces więc odbywa się wolniej przechodząc przez odcienie pomarańczu do barwy intensywnie żółtej. Dalsze odbarwianie jest jeszcze trudniejsze, a powodem tego jest mniejsze stężenie środków utleniających. Każdy zabieg odbarwiania włosów musi zakończyć się na odcieniu jasnego blondu, nie zależnie od „wyjściowego” koloru.
Kiedy jednak chcemy użyć farby o 2 lub 3 tony jaśniejszej niż nasze włosy to proces odbarwiania kontynuujemy do momentu kiedy zmiana taka będzie możliwa (czyli w praktyce do uzyskania barwy pomarańczowej). Zasada użycia utleniacza: im ciemniejsza barwa włosów tym intensywniejszy produkt stosujemy i musi on pozostać odpowiednio dłużej na włosach. Najlepiej i najbezpieczniej poddać się temu zabiegowi pod fachowym okiem doświadczonego fryzjera, który nam doradzi i dobierze odpowiedni prepatat.

Uwaga! Jeśli chcemy poddać się zabiegowi dekoloryzacji nigdy nie róbmy tego na własna rękę. Najlepiej udać się do wykwalifikowanego fryzjera, który dobierze odpowiednie preparaty odbarwiające, a także specjalne odżywki chroniące włosy przed poważnymi uszkodzeniami.

Żródło zdjęcia: http://www.fryzury.biz.pl/farbowanie-wlosow-kolorowe-fryzury-kolory-sposoby/

Zobacz też:
Dekoloryzacja włosów
Fryzury ślubne
Modne fryzury ślubne
[ ... ]

Makijaż permanentny, kiedy się na niego zdecydować?

Makijaż permanentny to makijaż stały, wykonywany na określony czas za pomocą specjalnej igły. Polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów, stosuje się go głównie:

1. Dla podkreślenia oprawy oczu.
2. Dla wyrównania konturu, podkreślenia i powiększenia ust.
3. W celu nadania pożądanego kształtu brwi.

Aplikowanie samych barwników w skórę przypomina tatuowanie, a efekt makijażu permanentnego utrzymuje się od 2 do 5 lat (zależy to od ścierania się naskórka w wybranych partiach twarzy).Idea tatuowania znana jest od wieków natomiast współcześnie stosuje się specjalne maszynki elektryczne a kolor wprowadza się płytko w naskórek.

Zanim się zdecydujemy się na tego typu zabieg (w pewnym sensie – nieodwracalny czasowo), warto jest poprosić kosmetyczkę o wykonanie proponowanego makijażu. Warto również wykonać zdjęcie i dobrze poprzeglądać się w lustrze. Jeżeli efekt jest nie zadowalający, nie warto zmuszać się do tego typu zabiegu.Czasem niezbędna może okazać się również kolejna wizyta w celu przeprowadzenia małej korekty. Zdarza się, że około pięciu dniach kolor nieco blednie i pojawiają się przerwy w ciągłości linii. Przyczyną jest fakt, że w pierwszych dniach po zabiegu część pigmentu zanika.
Pigmenty wykorzystane w trakcie zabiegu są nietoksyczne, nadają się nawet dla alergików. W ich skład wchodzi zwykle alkohol, woda i minerały.



Makijaż permanentny jest w stanie zagęścić rzadkie brwi, poprawić zarys ust i powiek, podkreślić kontury oczu, a także zatuszować przebarwienia. Zalety tego makijażu doceniają zwłaszcza osoby prowadzące tzw. życie publiczne, od których wymaga się odpowiedniego wyglądu bez konieczności ciągłego poprawiania makijażu i pilnowania wyglądu w lusterku.
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu należy zwrócić uwagę, czy farby i urządzenia mają stosowny atest. Lepsze salony swoje efekty pracy mają udokumentowane zdjęciami bądź nawet na twarzach personelu.

Koszty:Kontur ust około 500zł, kontur ust koło 700zł, usta z wypełnieniem około 1 000 zł, brwi około 800zł, kreski na górnej powiece około 450zł, kreski na dolnej powiece około 350zl.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest:ciąża, cukrzyca, infekcja, łuszczyca, przyjmowanie leków sterydowych.

Źródło zdjęcia: http://urodaizdrowie.pl/makijaz-permanentny-opinie-i-jak-wyglada-zabieg

Zobacz też:
Makijaż permanentny
Uroda i wygląd, ogłoszenia ślubne i weselne
Jak samemu wykonać makijaż ślubny
[ ... ]

9 maja 2012

Kawowy peeling ciała domowym sposobem na czystą skórę

Peeling ciała i twarzy jest niezwykle istotny dla urody, ponieważ pozwala pozbyć się starego - martwego naskórka, co z kolei prowadzi do oczyszczenia nie tylko samej skóry, ale też i porów, w których lubi gromadzić się łój powodujący wypryski. Piling powoduje też rozjaśnienie skóry, a masaż, który przy tym wykonujemy poprawia mikrokrążenie i ukrwienie najwyższych warstw skóry, co z kolei wpływa na jej odżywienie i dotlenienie.

Zabiegi peelingu u kosmetyczki są dosyć kosztowne. Podobnie jest z kosmetykami do peelingu. Jest jednak doskonały domowy sposób na oczyszczenie skóry nie tylko twarzy, ale głównie całego ciała - kawa. Domowy piling kawą wykonujemy przy użyciu zmielonych i zużytych ziarenek kawy. Najłatwiej po prostu wysypać zawartość pojemnika na odpady w ciśnieniowym ekspresie do kawy - w domu lub w biurze, gdzie pracujemy. Można też do tego celu wykorzystać mieloną kawę wsypywaną do ekspresu przelewowego. Kawa powinna być oczywiście już wystudzona.

Peeling mieloną kawą

Domowy peeling kawą nie różni się od pilingu środkami kosmetycznymi. Wystarczy nakładać warstwę zmielonej kawy na obszar ciała i powoli masować miejsca, które chcemy oczyścić. Peeling kawą można stosować też na twarz. Pamiętajmy jednak, że zmielone ziarenka bywają czasem dosyć ostre i twarde, co przy wrażliwej skórze może spowodować wystąpienie zaczerwień czy uszkodzeń skóry.

Zobacz też:
Co to jest piling kawitacyjny
Domowe sposoby na popękane pięty

Źródło zdjęcia: http://www.wielkiezarcie.com/article49355.html
[ ... ]

7 maja 2012

Co to jest peeling kawitacyjny - zalety, wady i opis

Peeling kawitacyjny to jeden z zabiegów oczyszczających skórę - najczęściej twarzy. Wykonuje się go przy użyciu specjalnego sprzętu z metalową nakładką, która jest wprawiana w drgania, które z kolei tworzą ultradźwięki. Te drgania rozbijają martwy naskórek i powodują delikatne złuszczanie skóry - peeling. Oprócz samego złuszczania peeling kawitacyjny poprawia też mikro krążenie w skórze twarzy (poprzez drgania i masaż).

Piling kawitacyjny stosuje się przy leczeniu trądziku, do oczyszczania i odświeżania twarzy. Ponadto, zabieg ten usuwa przebarwienia naskórkowe, czyści pory skóry, sterylizuje oraz poprawia wymianę jonową w skórze.

Oprócz powyższych zalet piling ten jest bardzo delikatny - dużo bardziej niż na przykład mikrodermabrazja. Można go stosować nawet przy bardzo wrażliwej skórze.

Wadą tego zabiegu są jedynie przeciwskazania - nie powinniśmy wykonywać peelingu kawitacyjnego przy ciąży, osteoporozie, mając rozrusznik serca, przy stanach gorączkowych i niewydolności krążenia.

Koszt jednego zabiegu pilingu na twarz to 50-70 zł. Przy kuracji zabieg należy powtarzać raz w tygodniu przez 5-7 tygodni. Dla podtrzymania efektu oczyszczenia peeling kawitacyjny powinien być powtarzany minimum raz na miesiąc.

Zobacz też:
Na czym polega dermabrazja
Ile kosztuje mikrodermabrazja
[ ... ]
 

©2012 Uroda - blog - dbaj o urodzie | by TNB Autorem artykułu maja 2012 jest właściciel bloga dbaj o urodę. Kopiowanie zabronione.