Zabieg dermabrazji polega na "ścieraniu" skóry. Usuwa się w ten sposób np. blizny potrądzikowe, przebarwienia, zmarszczki czy tatuaże. Najczęściej dermabrazję wykonuje się ze względu na blizny oraz zmarszczki wokół ust jako samodzielny zabieg, może jednak być połączona z innymi zabiegami. Dermabrazja nie jest koniecznością u wszystkich pacjentów z wyżej wymienionymi problemami. Zwykle wykonuje się ten zabieg w celu usunięcia dziur powstałych na skórze np. po ospie lub aby zredukować przebarwienia, plamy lub blizny, ale może on być stosowany na wybraną partię ciała.
Nie każdy może poddać się dermabrazji. Jeżeli skóra jest wrażliwa, tzn. trudno goi się po oparzeniach, nawet niewielkie rany powodują duże blizny, dermabrazja nie jest wskazana. Środek którego używa się podczas wspomnianego wyżej ścierania złuszcza warstwy skóry, w celu odsłonięcia warstwy leżącą głębiej. Jeśli skóra goi się źle, rezultaty dermabrazji mogą być odwrotne od zamierzonych.
Jeżeli przed zabiegiem występuje infekcja (np. opryszczka), lekarz musi wyrazić zgodę na zabieg. Istotne jest, aby przed poddaniem się dermabrazji ją zaleczyć. W przeciwnym wypadku podczas okresu gojenia po dermabrazji, infekcja może rozprzestrzenić się na całą twarz i doprowadzić do powstania trwałych blizn.
Przeciwwskazania do zabiegu:
-"aktywny" trądzik,
- "aktywny" trądzik sączący,
-zaburzenia systemu odpornościowego,
- problemy z pigmentacją skóry,
- opryszczka,
- brodawki,
- cukrzyca.
Środki ostrożności przed zabiegiem:
Bezwzględnie trzeba poinformować lekarza jakie leki bądź witaminy się przyjmuje (dotyczy to każdego zabiegu, nie tylko dermabrazji). Jest to bardzo istotne. Należy rozważyć rzucenie palenia, gdyż znacznie opóźnia ono proces gojenia.
Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym lub lekkiej narkozie. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno przyjmować niektórych leków, m.in. produkty zawierające aspirynę, środki pobudzające, serotoninę, itp. Przed zabiegiem pacjent musi poddać się badaniom krwi.
Dermabrazja trwa zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin, w zależności od wielkości powierzchni. Gdy już znajdziesz się na stole operacyjnym, zaaplikowane zostanie znieczulenie.Dermabrazja rozpoczyna się od ręcznego złuszczania skóry za pomocą drobnoziarnistego papieru chirurgicznego lub też złuszczania mechanicznego za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę. Ma ona bezpośredni kontakt ze skórą, jej diamentowa powierzchnia ściera skórę. Podczas jego trwania lekarz usuwa skórę równomiernie do tej samej warstwy na całej powierzchni. Niektóre blizny znikają już po pierwszym zabiegu, inne jednak będą wymagały dodatkowych zabiegów.Po zakończonym zabiegu lekarz nałoży na twarz cienką warstwę substancji antybakteryjnej. Niektórzy lekarze stosują specjalną syntetyczną warstwę skóry dla ochrony odsłoniętych tkanek podczas procesu gojenia.
Po zabiegu należy prowadzić spokojny tryb życia i przez około 14 dni, podczas leżenia układać głowę wyżej np. na dwóch poduszkach. Przez pierwsze 3 dni twarz może wyglądać na spuchniętą. W miarę upływu czasu opuchlizna ustąpi. Podobnie będzie w przypadku sińców. Opuchlizna i posiniaczenie są typowymi skutkami zabiegów tzw. inwazyjnych, może je częściowo zmiejszyć oklad z lodu. Podwyższona temperatura ciała może zaniepokoić i oznaczać zapalenie. Czas gojenia zależy od głębokości dermabrazji. Jeżeli zabieg nie był powierzchowny należy się liczyć z tym, że gojenie będzie przebiegało od 1 do 2 tygodni. Skóra będzie wyglądała jak po oparzeniu słonecznym.
Po zabiegu konieczne jest używanie kremu z filtrem ponieważ skóra jest bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni UVA/UVB. Należy dlatego całkowicie zrezygnować z opalania. Nie wolno używać produktów z kwasami AHA, witaminą A i środkami złuszczającymi, aż do momentu, gdy lekarz stwierdzi, że jest to bezpieczne. W okresie gojenia, który może potrwać nawet kilka miesięcy, skóra jest bardzo wrażliwa.
Ryzyko powikłań dotyczy głównie:
- reakcji alergicznej na znieczulenie,
- nierównomierne usunięcie naskórka,
- tendencji do bliznowacenia,
- infekcji,
- pęcherzy,
- przebarwień.
Źródło zdjęcia: http://www.cosmeticsgroup.pl/reviderm1.aspx
Zobacz też:
Zabiegi kosmetyczne na twarz
Uroda i wygląd, ogłoszenia ślubne i weselne
Domowe sposoby na przebarwienia skóry. Metody zwalczenia przebarwień twarzy
29 kwietnia 2012
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
0 komentarze:
Prześlij komentarz