27 maja 2012

Dekoloryzacja włosów – na czym polega?

Dekoloryzacja to nic innego jak powrót do naturalnego koloru włosów. To częsty dylemat wielu kobiet. Dlaczego? Jest to zabieg, który narusza strukturę wlosa, czasem powodując jego oslabienie.Bardzo duże znaczenie przy dekoloryzacji mają następujące czynniki; jak długo farbowaliśmy włosy i przedewszystkim o ile tonów chcemy zmienić kolor. Te dwie informacje daja fryzjerowi informacje czy i w jakim stopniu struktura włosa jest bardzo naruszona. Zdecydowanie najtrudniej jest otrzymać blond z włosów, które przez dlugie lata farbowaliśmy na ciemny kolor.

O dekoloryzacji można mówić gdy chcemy dokonać radykalnych zmian w kolorstyce włosów. Często wystarczy jednak mniej inwazyjny zabieg – np. jasne (lub ciemne) pasemka, dodają one twarzy głębszego wyrazu, natomiast nie uszkadzają struktury włosa. Przed wykonaniem dekoloryzacji fryzjer musi ocenić stan włosów gdyż dekoloryzacji nie można zastosować na włosach, które były wcześniej poddane rozjaśnianiu, trwałemu prostowaniu włosów, dekoloryzacji czy trwałej ondulacji.
Najprostszą i najszybszą metodą chemicznego odbarwiania melaniny (barwnik włosa, nadaje kolor) która prowadzi do rozjaśnienia włosów jest zastosowanie czynników utleniających. Rozjaśnianie przeprowadza się przy używając silnych utleniaczy dobranych pod kątem skuteczności i łagodnego działania na skórę głowy. Najbardziej powszechna jest woda utleniona (w zależności od potrzeb 3% do 12%).Proces utleniania melaniny jest bardzo złożony. Na jego przebieg ma wpływ wiele czynników takich jak : wyjściowy kolor włosów, stężenie utleniacza, temperatura i czas. Jeśli rozjaśniamy włosy z ciemnego koloru to proces rozjaśniania zawsze przebiega przez odcienie czerwieni, pomarańczy oraz intensywnej żółci. Na początku proces utleniania przebiega stosunkowo łatwo przechodząc od czerni lub ciemnego brązu, potem do stopniowo coraz jaśniejszych odcieni brązu. W następnej kolejnośći włosy są już nieco bardziej odporne na czynniki utleniające. Proces więc odbywa się wolniej przechodząc przez odcienie pomarańczu do barwy intensywnie żółtej. Dalsze odbarwianie jest jeszcze trudniejsze, a powodem tego jest mniejsze stężenie środków utleniających. Każdy zabieg odbarwiania włosów musi zakończyć się na odcieniu jasnego blondu, nie zależnie od „wyjściowego” koloru.
Kiedy jednak chcemy użyć farby o 2 lub 3 tony jaśniejszej niż nasze włosy to proces odbarwiania kontynuujemy do momentu kiedy zmiana taka będzie możliwa (czyli w praktyce do uzyskania barwy pomarańczowej). Zasada użycia utleniacza: im ciemniejsza barwa włosów tym intensywniejszy produkt stosujemy i musi on pozostać odpowiednio dłużej na włosach. Najlepiej i najbezpieczniej poddać się temu zabiegowi pod fachowym okiem doświadczonego fryzjera, który nam doradzi i dobierze odpowiedni prepatat.

Uwaga! Jeśli chcemy poddać się zabiegowi dekoloryzacji nigdy nie róbmy tego na własna rękę. Najlepiej udać się do wykwalifikowanego fryzjera, który dobierze odpowiednie preparaty odbarwiające, a także specjalne odżywki chroniące włosy przed poważnymi uszkodzeniami.

Żródło zdjęcia: http://www.fryzury.biz.pl/farbowanie-wlosow-kolorowe-fryzury-kolory-sposoby/

Zobacz też:
Dekoloryzacja włosów
Fryzury ślubne
Modne fryzury ślubne

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

©2012 Uroda - blog - dbaj o urodzie | by TNB Autorem artykułu Dekoloryzacja włosów – na czym polega? jest właściciel bloga dbaj o urodę. Kopiowanie zabronione.