20 czerwca 2012

Czym jest botoks? Trucizna w służbie urody

Botoks jest toksyną botulinową. Botulina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków współcześnie stosowanych w chirurgii plastycznej do wygładzania zmarszczek twarzy (czoła, okolic brwi, ust). Inna jej popularna nazwa to jad kiełbasiany.

Substancja ta została odkryta w 1897 roku, wytwarzana jest przez bakterię clostridium botulinum. Malo kto wie, że jest to jedna z najsilniejszych trucizn, która może doprowadzić do szybkiej śmierci. Wystarczy jedynie 10 milionowych części grama spożytej przez człowieka. Dlatego też każdy zabieg botoksu musi być kontrolowany i wykonywany przez lekarza specjalistę.

Rozcieńczona toksyna wstrzykiwana jest zwykle w okolice najbardziej narażone na zmarszczki (zwane dynamicznymi, tworzą się poprzez ruchy mięśni twarzy np. kiedy się śmiejemy lub marszczymy brwi), w konkretne mięśnie, powoduje to zablokowanie odbierania impulsów nerwowych i prowadzi to do rozluźnienia tych parti twarzy. W konsekwencji następuje wygładzenie wszelkich bruzd i nierówności. Po wstrzyknięciu substancja rozlewa się w okręgu o wymiarach około 2-6 cm od miejsca nakłucia.



Efekt uzyskuje się już niespełna po dwóch dniach od zabiegu. Botoks działa od 5 do 6 miesięcy. Zabiegom tym można się jednak poddawać maksymalnie od dwu do trzech razy w ciągu roku, w odstępach od czterech do do sześciu miesięcy.
Wiek pacjenta jest podstawowym przeciwwskazaniem do zastosowania jadu kiełbasianego. Nie zaleca się jej stosowania u osób za młodych, niepełnoletnich, ponieważ u nich nie wykształciły się jeszcze dynamiczne zmarszczki.
W przypadku osób starszych, powyżej 65 roku życia, w obrębie twarzy przeważają zmarszczki statyczne (pojawiają się na bazie zmarszczek dynamicznych, są to ubytki w skórze nasilające się wraz z upływem czasu pod wpływem licznych czynników). Z tego też powodu u tej grupy wiekowej stosowanie botuliny nie przyniesie żadnego efektu kosmetycznego.

Wstrzyknięcie botoksu przeprowadza się najczęściej bez znieczulenia. U wrażliwszych pacjentów można zastosować maści znieczulające. Po wbiciu igły i podaniu preparatu należy ucisnąć miejsce wstrzyknięcia i obłożyć lodem (dzięki temu nie powstaną siniaki). Po zakończeniu zabiegu należy pozostać w pozycji leżącej, aby jad kiełbasiany się nie przemieszczał, nie wolno również masować nakłutych miejsc.

Pomimo dużego bezpieczeństwa stosowania botuliny (jest antyalergiczna), mogą zdarzyć się przejściowe objawy uboczne w postaci nieznacznego bólu podczas iniekcji, zaczerwienienia lub powstania małych krwiaków i obrzęków. Radzko, ale jednak czasem pojawiają się również: miejscowe swędzenie, pieczenie i wysypka, jak również objawy uboczne ogólnoustrojowe (np. bóle głowy, nudności).

Przeciwwskazania do tego zabiegu to między innymi; choroby mięśni , uczulenia i alergie, stany zapalne skóry i wypryski w okolicach leczonej skóry twarzy, ciąża i okres karmienia piersią. Trzeba uważąć stosując również: aspiryna, polopiryna, ibuprofen, leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, salicylany, witaminy oraz antybiotyki.

Źródło zdjęcia: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/galeria/89734,1,trucizna-ktora-potrafi-zatrzymac-czas-galeria-zdjec.html

Zobacz też:
Botoks - salony kosmetyczne
Uroda i wygląd, ogłoszenia ślubne i weselne
Jak samemu wykonać makijaż ślubny

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

©2012 Uroda - blog - dbaj o urodzie | by TNB Autorem artykułu Czym jest botoks? Trucizna w służbie urody jest właściciel bloga dbaj o urodę. Kopiowanie zabronione.