4 grudnia 2012

Na czym polega oczyszczanie twarzy metodą OCM?

OCM czyli oczyszczanie skóry olejami zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Polega ona na oczyszczaniu twarzy specjalną mieszanką olejów. Na samą myśl można się wzdrygnąć, ale proponuję zagłębić się w dalszą lekturę. :)

Jak wiadomo skóra produkuje sebum (czyli tzw. łój skórny) w różnym stopniu. To warstwa ochronna, która zabezpiecza nas przed infekcjami bakteryjnymi oraz wydatnie zmiesza straty wody z organizmu (występujące na skutek parowania skóry). Dlaczego oleje? Są to (podobno) najskuteczniejsze substancje do zwalczania sebum i zanieczyszczeń. Gdy usuwamy sebum np. alkoholem (obecnym w niektórych tonikach) pozbawiamy skórę naturalnej warstwy ochronnej, a ta od razu zaczyna jej wytwarzanie na nowo, w zwiększonej ilości. Dlatego właśnie najlepiej oczyszczać ją olejami - nie powoduje to niszczenia jej naturalnej bariery ochronnej.

Najbardziej zbliżonym do ludzkiego sebum jest powszechnie znany olejek rycynowy. Jest to ciecz, która biologicznie jest podobna do sebum i to stał się podstawą do stworzenia idealnego olejku oczyszczającego. Otóż w momencie zastosowania olejek rycynowy łączy się z naszym naturalnym sebum, z tego powodu konieczne jest zastosowanie dodatkowego oleju (w przeciwnym razie przesuszylibyśmy skórę twarzy). Zatem metoda OCM polega na połączeniu oleju bazowego (rycynowego) z innym olejem , który dobieramy wedle upodobań.

Im skóra bardziej tłusta, tym olejek powinien być bardziej lekki. Odwrotna zasada obowiązuje przy skórze suchej – tu sięgamy po oleje o gęstszej konsystencji. Oleje mają różne właściwości, ale zasada pozostaje niezmienna: olej podstawowy, aby nie zaszkodził naszej skórze musi być nierafinowany. Składniki mieszanki dobieramy według prostych kryteriów: im więcej oleju rycynowego, tym bardziej oczyszczona, pozbawiona łoju skóra.

W zależności od typu cery, oleje mieszamy w następujących proporcjach:

  • Skóra sucha - 10% oleju rycynowego - 90 % oleju podstawowego 
  • Skóra mieszana - 20% oleju rycynowego - 80% oleju podstawowego 
  • Skóra tłusta - 30% oleju rycynowego - 70 % oleju podstawowego 

Zanim rozpoczniemy oczyszczanie musimy sięgnąć po jeszcze jedną rzecz – chusteczki z mikrofibry lub innego, delikatnego materiału. Trzeba dbać o ich bezwzględną czystość, prać regularnie w pralce lub szarym mydle.



Jak oczyszczać?
Mieszankę olejów można zastosować na makijaż, lub zastosować na wstępnie opłukaną w wodzie twarz, dokładnie masując. Kiedy wmasujemy już mieszankę w skórę, chusteczkę powinniśmy zmoczyć w ciepłej a nawet gorącej wodzie (ciepło rozszerza pory skórne). Naszą chusteczkę dokładnie wyciskamy z nadmiaru wody i kładziemy na twarz. Nie wycieramy jednak, czekamy aż ostygnie. Czynność powtarzamy, tym razem jednak zaczynamy delikatnie masować twarz naszą chusteczką. Kolejny raz płuczemy, wyciskamy i kładziemy na twarzy, a kiedy ostygnie możemy zetrzeć zanieczyszczenia. Na koniec płuczemy chusteczkę w zimnej wodzie (jak najzimniejszej) i przykładamy do twarzy, w ten sposób zamykamy pory. Osuszamy twarz używając np. ręczników papierowych.

fot. www. blog.femelo.com 

Zobacz też: Zobacz też:
Który olej roślinny wybrać? Charakterystyka dostępnych w sprzedaży olejów ekologicznych Salony kosmetyczne
Ogłoszenia ślubne i weselne - makijaże ślubne
Maseczki z błota. Czy warto brudzić się dla urody?

2 komentarze:

Unknown pisze...

Nigdy nie słyszałam o tej metodzie oczyszczania skóry. Myślę, że warto wypróbować. Jakie olejki można stosować jako podstawowe do łączenia z rycynowym? Chodzi mi o konkretne przykłady. Pozdrawiam

Autor pisze...

@ tysiuniaa - olejkiem podstawowym może być każdy olej, nawet spożywczy. Chociaż polecam wybierać je pod kątem typu cery, np. do skóry tłustej lepiej wybierać olejki lekkie (choćby z pestek winogron), a do skóry suchej te cięższe (np. kokosowy).

Ja wypróbowując OCM sięgnęłam po oliwkę dla dzieci, dla mnie była optymalna (moja cera jest raczej mieszana).

Prześlij komentarz

 

©2012 Uroda - blog - dbaj o urodzie | by TNB Autorem artykułu Na czym polega oczyszczanie twarzy metodą OCM? jest właściciel bloga dbaj o urodę. Kopiowanie zabronione.