Historia tatuażu sięga bardzo daleko, do starożytności. Już w Księdze Kapłańskiej jest wzmianka o zakazie tatuowania, natomiast Juliusz Cezar pisał o ludziach pokrytych tatuażami wśród plemion celtyckich. Dla plemion ozdabianie ciała miało znaczenie rytualne. Zwykle mogli sobie na nie pozwolić nieliczni przedstawiciele wspólnoty, najczęściej wojownicy.
Współcześnie tatuaż ma tyle przeciwników co zwolenników. Wzbudza emocje będąc kojarzony z subkulturą więzienną i światem przestępczym. Obecnie tatuaż coraz rzadziej postrzegany jest jako tabu czy oznaka powiązań przestępczych, choć wiele młodzieżowych gangów nadal go z tym utożsamia.
W Polsce tatuaż mogą sobie zrobić osoby, które ukończyły 18 rok życia. Przed ukończeniem tego wieku trzeba uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów.
Tatuaż powinna wykonywać osoba dobrze wykwalifikowana. Warto o tym pamiętać, ponieważ zabiegowi mogą towarzyszyć powikłania skórne. Wybierając studio tatuażu należy zapytać o kwalifikacje, warunki higieny i rodzaj barwników. Specyfika zabiegu, czyli ingerencja w skórę przy użyciu narzędzi niesie za sobą ryzyko zakażenia groźnymi wirusami, dlatego w salonie czy studiu tatuażu powinno się używać wyłącznie sprzętu jednorazowego (igieł do urządzenia nakłuwającego skórę i wprowadzającego barwniki, jednorazowych pojemników na tusz) i jednorazowych rękawiczek ochronnych.
Wygląd tatuażu może się nieznacznie zmienić, jest to naturalne zjawisko związane z wchłanianiem barwnika przez skórę oraz zmianami w rozciągłości skóry. Dlatego przed zabiegiem można się poradzić specjalisty, w których miejscach najlepiej wykonać tatuaż.
Metody tatuowania:
1. Przy pomocy ostrego narzędzia wyznacza się kontury tatuażu, następnie w powstałe rany wprowadza się barwnik. Po zabliźnieniu się rany, powstaje zarys tatuażu.
2. Przy pomocy nici zanurzonej w barwniku, którą wprowadza się pod skórę. Prowadzi się ją po wcześniejszym odbitym wzorze.
3. Nakłuwa się skórę i równocześnie wprowadza barwnik przy pomocy elektrycznej maszynki do tatuowania lub igły.
Rodzaje tatuaży
Gdy nie jesteśmy przekonani co do tatuażu trwałego, możemy sprawdzić czy taka forma ozdabiania ciała nam odpowiada przy użyciu tatuaży czasowych. Wykonywane są one jak zwykłe tatuaże igłą, jednak barwniki wchłaniają się lub schodzą. Uważajmy jednak, zdarza się, że po tatuażach tymczasowych pozostają nieestetyczne blizny (zależy to od jakości tuszu jaki został użyty i od tego, że tego typu tusz nie wchłania się całkowicie w skórę).
Alternatywą dla tatuażu tradycyjnego jest np. tatuaż wykonany z henny. W tym przypadku w ogole nie wprowadza się barwnika w skórę, za pomocą henny barwi się tylko naskórek. Utrzymuje się on na ciele od 1 do 3 tygodni. Przed jego wykonaniem należy sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna na zawarte w roztworze chemiczne utrwalacze.
Usuwanie tatuażu
Tatuaż można zlikwidować na kilka sposobów, m.in. przez wycięcie chirurgiczne (z malej powierzchni ciała). Jednym ze skuteczniejszych jest usunięcie tatuażu za pomocą lasera. Laser emituje bardzo krótkie, punktowe światło, którego fale „usuwają” barwnik (który to wchłaniany jest przez układ immunologiczny skóry). To jeden z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się niechcianego tatuażu.
Sam zabieg ma jednak efekty uboczne. Może dojść do niecałkowitego usunięcia barwnika a ponad to laser może powodować reakcje alergiczne. W ten sposób nie da się usunąć tatuażu o bardzo dużej powierzchni. Laserem można usunąć małe i średnie wzory.
Zobacz też:
Salony tatuażu
Sprawdzone domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
Uroda i wygląd, ogłoszenia ślubne i weselne
31 lipca 2012
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
0 komentarze:
Prześlij komentarz