Jakie aparaty są najpowszechniejsze? Podstawowym i jedynym kryterium jest ich zastosowanie - możemy wyróżnić aparaty ruchome i stałe.
Po aparaty stałe sięgają dorośli i młodzież, najczęściej gdy istnieje do tego poważne przesłanki czyli wady zgryzu. Składają się one z zamków, tzw. ligatur (podtrzymujących metalowe elementy) i łuków. Mocuje się je specjalnie do tego przeznaczonym klejem. Nosi się je przez cały okres leczenia, wymieniając tylko niektóre elementy podczas wizyt. Samo założenie jest bezbolesne, natomiast na co dzień daje się odczuć pewien rodzaj dyskomfortu. Najważniejszą częścią aparatu stałego są zamki. Wykonywane są z różnych materiałów i dostępne w różnorodnych wersjach kolorystycznych. Najpowszechniejsze są aparaty z zamkami metalowymi. Cechują się one trwałością i dobrym dopasowaniem do szkliwa zębów, są też łatwe do usunięcia po zakończeniu leczenia. Używa się również zamków antyalergicznych (bez niklu). Zamki ceramiczne natomiast są prawie niewidoczne (dobierane są do odcienia zębów, co powoduje, że prawie ich nie widać), przeznaczone są do korygowania mniejszych wad w uzębieniu. Aparat z zamkami metalowymi jest z reguły bardziej wytrzymały i stosuje się go do poważniejszych wad lub gdy konieczny jest zabieg chirurgiczny. Dostępne są także aparaty ortodontyczne z zamkami kryształowym, co powoduje, że same zamki są praktycznie niedostrzegalne, widać jedynie łuki mocujące i inne dodatkowe elementy.
Aparat stały lingwalny bywa też określany aparatem językowym, to prawie zupełnie niewidoczny sposób wyrównywania krzywizn zębów. Aparatem lingwalnym można wydatnie skrócić czas leczenia ortodontycznego ponieważ siły działające na zęby znajdują się blisko (wewnętrzna strona zębów) co powoduje, że zdecydowanie szybciej się one przemieszczają. Poza tym stosuje się do tego dużo cieńsze łuki, więc pacjent prawie wcale nie odczuwa bólu i ucisku podczas leczenia.
Początkowo zamki podrażniają śluzówkę jamy ustnej, ale ta dolegliwość mija najczęściej po kilku dniach. Ponadto w trakcie noszenia aparatu stałego może wystąpić ból zębów (określane często jako ucisk). W początkowym etapie nie powinno się spożywać produktów twardych, które mógłby uszkodzić mechanizm. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego szczególnie starannie należy dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć komplikacji i stanów zapalnych.
Źródło zdjęcia: m.poradnikzdrowie.pl
Zobacz też:
Domowe sposoby na białe zęby
Gabinety stomatologiczne
Czym zajmuje się ortodonta?
0 komentarze:
Prześlij komentarz